streda 13. septembra 2017

Medzinárodný deň čokolády 

Medzinárodný deň čokolády je oslavou najpopulárnejšej sladkosti na svete – čokolády. Čokoláda je okamžitým zdrojom energie pre telo i dušu, pomáha odstraňovať napätie a stres a zároveň vyvoláva v človeku príjemné pocity a pokoj.
Z medicínskeho hľadiska je pre náš organizmus čokoláda naozaj 
prospešná, ale len tá horká,
 so 70 alebo 80 percentným obsahom kakaa.
 
Výskumy uvádzajú, že čokoláda je prospešná na srdce, cievy, mozog a môže byť nápomocná aj pri ochoreniach akými sú autizmus, obezita alebo diabetes.
Najnovšie štúdie dokonca uvádzajú, že konzumácia čokolády vie udržiavať naše mozgové funkcie aktívne až do vysokého veku.
Ponúkame vám 10 tvrdení odborníkov, ktorí hovoria, že čokoláda je prospešná pre naše zdravie:
1. Užitočná pre srdce a krvný obeh
Nedávna štúdia zistila, že horká čokoláda pomáha obnoviť pružnosť tepien a zabraňuje bielym krvinkám usádzať sa na stenách ciev a zabraňuje ich upchatiu.
2. Znižuje riziko mŕtvice
Výskumníci vo Fínsku zistili, že čokoláda znižuje riziko výskytu mŕtvice o neuveriteľných 17 percent. Výskum bol realizovaný na rizikovej skupine mužov.
3. Bohatá na minerály
Tmavá čokoláda je plná prospešných minerálov ako draslík, zinok a selén. Len 100 gramov horkej vysokopercentnej čokolády poskytuje nášmu telu 67 percent dennej dávky železa.
4.  Znižuje hladinu cholesterolu
Konzumáciou kakaa bolo preukázané zníženie hladiny „zlého“ cholesterolu a zvýšenie hladiny „dobrého“. Potencionálne preto kvalitná čokoláda znižuje riziko výskytu kardiovaskulárnych ochorení.
5. Prispieva k dobrej kvalite našej pokožky
Flavonoidy v tmavej čokoláde môžu ochrániť našu pokožku pred spálením na slnku.
6. Pomôže vám schudnúť
Čokoláda môže pozitívne prispieť k zníženiu vašej hmotnosti, pokiaľ sa snažíte schudnúť. Neurológ Will Clower tvrdí, že ak si dáte malý kúsok tmavej čokolády pred jedlom, spustia sa vo vašom mozgu hormóny, ktoré vysielajú signály „som plný“.
Takýmto spôsobom viete znížiť množstvo priajtej potravy, pretože máte pocit, že sme rýchlejšie najedení.
7. Je dobrá pre matky a deti
Fínsky odborníci tiež zistili, že čokoláda vie znížiť napätie u nastávajúcich mamičiek. Podľa štúdie deti  týchto matiek, ktoré pravidelne počas tehotenstva konzumovali čokoládu sa smejú viac, ako tie, ktoré čokoládu počas tehotenstva do svojho jedálnička veľmi nezaraďovali.
8. Ako prevencia cukrovky
Môže to znieť bláznivo, ale bolo preukázané, že kvalitné kakao zlepšuje citlivosť na inzulín. Tmavá čokoláda, samozrejme s mierou, môže oddialiť alebo dokonca zabrániť vzniku cukrovky.
9. Čokoláda je dobrá na mozog
Predpokladá sa, že flavanoly, ktoré čokoláda obsahuje dokážu znížiť riziko straty pamäte u starších ľudí.
Tmavá čokoláda má protizápalové vlastnosti a pomáha pri liečení poranenia mozgu akým je napríklad aj otras mozgu.
10. Budete sa cítiť lepšie
Čokoláda obsahuje fenylethylamín, látku, ktorá v našom mozgu vytvára pocit aký máme pri zamilovanosti a tiež podporuje vylučovanie hormónov šťastia, endorfínov.
Aj v ŠKD sme si spolu pripomenuli tento deň. Porozprávali sme sa o druhoch a chutiach čokolády.Deti  rozprávali, aká je ich obľúbená a zároveň si namaľovali svoju čokoládu.
Samozrejme zvíťazila MILKA čokoláda.
Tá je u detí asi najviac obľúbená.Každé dieťa bolo odmenené za svoju prácu malou sladkou kockou čokolády.
            Naše čokoládky:
                     

                         
                               
                    

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára